SY7240-5GZ
Place of Origin :
China
Voltage :
24V DC
Minimum working pressure :
0.1 MPa
Maximum working pressure :
0.7 MPa
Minimum working temperature :
-10 °C
Maximum working temperature :
50 °C
Power consumption :
0.1 W
Electrical connection type :
Plug-in
Number of paths :
Five-way
Valve type :
Spool
Spool materia :
Aluminum
Description
SMC Five way pilot operated solenoid valve SY7240-5GZ SY series
Product Name
Five way pilot operated solenoid valve
Model number
SY7240-5GZ
Quality
100% brand new original
Warranty
12 months
Package
1 piece
SY3000·5000·7000·9000 Series 5-Port Solenoid Valve – Base Mounted, Single Unit
Features
● 3-port and 5-port valves can be installed together
● Power consumption: 0.1 W (with power-saving circuit)