24V210AH
Fork Lenght :
5500 mm
Description
Electric stacker
  • High working efficiency due to high-performance lift pump
  • Optimum steering radius and large field of vision due to lateral steering drawbar
  • Powerful permanent magnet motor
  • Four-colour LED power meter makes it easy to read the energy level
  • Internal charger allows easy charging at any standard 210 V socket
  • Steel guard reduces damage and injury
Name Electric pallet truck
Model CBD15
Load kg 1500
Load center mm 600
Minimum ground clearance mm 90
Maximum ground clearance mm 200
Driving mode Walking type
Overall width mm 685
Overall length mm 1070
Fork outer width mm 230
Maximum height of handle from the ground mm 1275
Turning Radius mm 1645
Fork size mm 1150*175*70
Right angle stacking channel (1200 x1000mm) mm 2425
Traveling speed (loaded/ unloaded) mm/s 3.5/4
Lifting motor (S3-15%) kw 0.8