DBETR-1X/30G24K4M
Certification :
ISO
Place of Origin :
Germany
Payment Terms :
Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Delivery Time :
2 weeks
Packaging Details :
wooden box
Sealtype :
NBR or Viton Seals
Material :
High-strength Steel and Aluminum
Outlet Port Size :
G3/4
Delivery Date :
5 days
Condition :
New
Charging :
micro5p
Mountingtype :
Flange Mount
Description
DBETR-1X/30G24K4M Proportional pressure limiting valve DBETR made in Germany by Rexroth
Technical Parameters for DBETR-1X/30G24K4M
Parameter
Specification
Product Series & Type
DBETR series, Direct-operated proportional relief valve
Nominal Size
NG6 (port size corresponding to ISO 4401 standard)
Maximum Operating Pressure
315 bar (system pressure)
Pressure Setting Range
0 to 30 bar (adjustable via electrical signal)
Supply Voltage
24 V DC (±10%)
Nominal Current
Typically 0.8-1.0 A (at 20°C)
Coil Resistance
Approximately 19-29 Ω (at 20°C)