EKCC 060A
Certification :
ISO9001, ISO14001, OHSAS18001, CRAA, CQC
Place of Origin :
China
MOQ :
1 500 pcs
Price :
negotiation
Payment Terms :
T/T or western Union
Supply Ability :
3,000pcs per month
Delivery Time :
10 working days after received your payment
Packaging Details :
Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing
Control type :
Wire controller features a large-screen LCD with blue backlight
Nosie level :
26 dB at low speed
Multiple Models :
Ceiling-concealed and ceiling-exposed modes
Connecting orientation :
Left / Right
Heating :
Optional auxiliary heating in cold areas
Fresh Air :
Description
14.5kW EKCC 060A low static pressure central duct type air conditioner
Specifications:
Model Indoor unit EKCC060A
Nominal cooling capacity W 14500 14500
Nominal heating capacity W -- 17000
Rated input power Cooling W 5200 5100
Heating W -- 5500
Rated current Cooling A 11.2 11.1
Heating A -- 12
EER W/W 2.79 2.84
Energy Efficiency Rating   2 2
Indoor unit Air flow m3/h 2100
External static pressure Pa 50(15/30/70)
Indoor unit weight kg 45
Noise (high/medium/low) dB(A) 46/44/42
Length x width x height mm 1635×480×248 1890×480×248
Outdoor unit Noise dB(A) 61
Outdoor unit weight kg 105 112
Length x width x height mm 970×345×1255
Power supply   380V/3N~/50Hz
Connector size Liquid pipe external
diameter φmm (in.)
φmm(in.) 9.52(3/8)
Gas pipe external
diameter φmm (in.)
φmm(in.) 19.05(3/4)
Water drainage pipe   R3/4
Shell of exposed hoisting unit   EKCC060E
Shell dimensions
(length x width x height)
mm 2087×557×297
Note:
■ The GB 19576-2004 EER standard is applied.
reads 35 °C.
bulb reads 7/6 °C.