NV156FHM-N22
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
resolution :
1920*1080pixels
style :
30PIN IPS
brightness :
300CD/M2
color :
16.7M
contrast ratio :
working life :
15K Hours
screen size :
15.6inch
Touch screen :
without
Description
BOE 15.6Inch PC LCD Display Panel NV156FHM-N22 1920x1080Pixels FHD 141PPI 30Pin Tablet PC lcd laptop PC lcd
NV156FHM-N22 (Product Code: BOE0BFD) is a 15.6" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from BOE Technology Group Co., Ltd. (hereafter called BOE), with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²). It's general features are summarized by einklcd in the following: WLED Backlight, With LED Driver, Reverse I/F, Matte , eDP1.2, Adjust backlight brightness with DC mode. Based on its features, Panelook recommend that this model be applied to Laptop etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q1, 2023, Now this model is in production. We inputted this model's specification on Apr 4 2023 for the first time, and the latest update on May 6 2025. If you want to embed the LCM in your future product, Einklcd strongly recommend that you should contact with BOE or it's agent to learn lateast production and specification detail of NV156FHM-N22. The production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.
Brand:BOE
Model P/N: NV156FHM-N22
Diagonal Size:15.6"
Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution1920(RGB)×1080, FHD 141PPI Pixel
Format: RGB Vertical Stripe
Active Area 344.16(W)×193.59(H) mm
Bezel Opening-
Outline (mm) 350.66×216.15×3.2 (H×V×D)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1200 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Response 30 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode:ADS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 262K 45% NTSC
Backlight: 8S5P WLED , 15K hours , With LED Driver
Outline Shape: Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Used for Laptop
Refresh Rate: 60Hz
120Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit
120Hz+120Hz : 120Hz Panel+120Hz Backlight
240Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit
Touch screen: Without
Signal Type : eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , HBR1 (2.7G/lane) , Connector 30 pins
Voltage Supply3.3V (Typ.)
Max. Ratings
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
BOE 15.6 Inch PC LCD Display Panel NV156FHM-N22 1920x1080 Pixels FHD 300 cd/m² Brightness 30Pin TFT-LCD Module
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
BOE
Model Number :
NV156FHM-N22
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Contact Supplier
video