ZJ070NA-01P
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
material :
glass oled
color :
16.7M colors
model :
WLED
style :
wide screen high resolution 1024*600
brightness :
400cd
connector :
40
contrast ratio :
700:1
working time :
15k hours
Description
Panel Brand
Innolux
Panel Model
ZJ070NA-01P
Panel Size
7.0"
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1024(RGB)×600 , WSVGA
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Display Area
153.6(W)×90(H) mm
Bezel Opening
156.4(W)×92.8(H) mm
Outline Size
165.75(W)×105.39(H) ×5.1(D) mm
Surface
Glare (Haze 0%)
Brightness
500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
700:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle
75/75/70/75 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
Best View on
6 o'clock
Response Time
10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors
262K/16.7M 70% NTSC
Lamp Type
WLED , 15K hours , Without Driver
Frequency
60Hz
Touch Screen
Without
Panel Weight
156g
Application
Automotive display
Signal Interface
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 40 pins , FPC
Input Voltage
3.3/11.0/20.0/-6.8V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VHL)
Environment
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Innolux Corporation (hereafter called Innolux) ZJ070NA-01P is a 7.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 80°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C . It's general features are summarized by Einklcd in the following: Glare Surface, 6/8 bit Selectable, Landscape type, Wide Temperature, White LED Backlight, Wide Aspect Ratio, U/D,L/R Reverse . Based on its features, einklcd recommend that this model be applied to Automotive Display etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q2, 2013, Now this model is in production. We inputted this model's specification on Dec 29 2012 for the first time, and the latest update on Aug 9 2018. If you want to embed ZJ070NA-01P LCM in your future product, einklcd strongly recommend that you should contact with Innolux or it's distributor to learn lateast production and specification detail. The ZJ070NA-01P production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.