HSD103KPW2-A10
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
resolution :
1920*720pixels
style :
WLED 50P
brightness :
850CCD M2
color :
16.7M
contrast ratio :
working life :
20K Hours
Description
Hannstar 10.3" car lcd display HSD103KPW2-A10 10.3 inch LCD screen Panel 1920*720 Pixels for Car GPS display 50P WLED
Brand HannStar Model HSD103KPW2-A10
Diagonal Size 10.3 inch Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format 1920(RGB)×720 Configuration RGB Vertical Stripe
Active Area 243.648(H)×91.368(V) mm Outline Dim. 259.8(H)×112(V) ×15.7(D) mm
Bezel Area 246.05(H)×93.77(V) mm Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 850 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry Response Time 35 (Max.)(Tr+Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Operating Mode IPS Pro, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.7M Light Source WLED [9S4P] , 20K hours , W/O Driver
Weight 360g (Typ.) Designed For
Frame Rate 60Hz Touch Panel Without
Interface Type 50 pins LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector
Power Supply 3.3V (Typ.)
HSD103KPW2-A10 is a 10.3" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from HannStar Display Corporation (hereafter called HannStar), with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -30 ~ 85°C , and the maximal vibration level of 2.9G (28.4 m/s²). It's general features are summarized by einklcd in the following: Wide Temperature, 3G Vibration, Hight Brightness, WLED Backlight, Bar Display, U/D,L/R Reverse, Matte . Based on its features, einklcd recommend that this model be applied to Outdoor High Brightness, Automotive Display etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q3, 2017, Now this model is in production. We inputted this model's specification on Jul 19 2017 for the first time, and the latest update on Mar 12 2019. If you want to embed the LCM in your future product, einklcd strongly recommend that you should contact with HannStar or it's agent to learn lateast production and specification detail of HSD103KPW2-A10. The production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.
Hannstar 10.3 inch Car LCD Display HSD103KPW2-A10 with 1920*720 Pixels and 850 cd/m² Brightness for Automotive Applications
All products will be send to customer after inspection one by one.
All products will be provided one year warranty service.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Hannstar
Model Number :
HSD103KPW2-A10
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Contact Supplier