LS050T1SX18
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
material :
glass oled
color :
1.07B colors
model :
WLED
style :
wide screen high resolution 1080*1920 PIXELS
brightness :
480cd
connector :
40PIN
contrast ratio :
1500:1
working time :
70k hours
input voltage :
3.3 V
Signal type :
mipi
Description
1080*1920 FHD 445PPI 480Cd/M² 5inch Sharp LCD Touch Panel LS050T1SX18
Product Specifications
Panel Brand
Sharp
Panel Model
LS050T1SX18
Panel Size
5.0"
Panel Type
CG-Silicon, LCM
Resolution
1080(RGB)*1920, FHD, 445PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Display Area
61.641(W)*109.584(H) mm
Outline Size
63.64(W)*116.224(H)*1.16(D) mm
Brightness
480 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
1500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle
80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Display Mode
New Mode2, Normally Black, Transmissive
Best View
Symmetry
Response Time
35ms (Max.)(Tr+Td)
Display Colors
16.7M 95% NTSC
Lamp Type
6S2P WLED, Without Driver
Frequency
60Hz
Touch Screen
PCAP
Panel Weight
14.0g (Typ.)
Signal Interface
MIPI (4 data lanes), 40-pin Connector
Input Voltage
1.8/5.5/-5.5V (Typ.)(VDDIO/AVDD/AVEE)
Operating Temperature
-20°C to 60°C
Storage Temperature
-30°C to 70°C
Product Images
Key Features
  • High-resolution 5-inch FHD display with 445 PPI density
  • Projected capacitive touch screen (PCAP) technology
  • High brightness of 480 cd/m² for excellent visibility
  • Wide color gamut supporting 16.7 million colors
  • MIPI interface with 40-pin connector for mobile applications
  • Compact and lightweight design at 14.0 grams
  • Wide operating temperature range for various environments
Send your message to this supplier
Send Now
Sharp 5inch LCD Touch Panel LS050T1SX18 with 1080×1920 FHD 480Cd/M2 Brightness and 40PIN Connector for Industrial Use
Ask Latest Price
Brand Name :
sharp
Model Number :
LS050T1SX18
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Contact Supplier