EV101WXM-N80
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
Japan
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
resolution :
1280*800pixels
style :
20PIN IPS
brightness :
400CD/M2
color :
16.2m
contrast ratio :
900 :1
working life :
30K Hours
Type :
lcm
Size :
10.1inch
Lamp type :
WLED
Voltage :
3.3V
model numberer :
EV101WXM-N80
Description
Brand:BOE
Model P/N: EV101WXM-N80
Diagonal Size: 10.1"
Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution: 1280(RGB)×800, WXGA 149PPI Pixel
FormatRGB Vertical Stripe
Active Area: 216.96(W)×135.6(H) mm
Bezel Opening: 219.4(W)×138.0(H) mm
Outline Dim.233.2(H)×152.9(V) ×10.4(D) mm
Treatment-
Luminance: 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio900:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time30 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle: 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Operating Mode: ADS, Normally Black, Transmissive
Support Color:16.2M 48% NTSC
Light Source: WLED , 30K hours , W/O Driver
Weight: 505g (Typ.)
Designed For: Healthcare
Frame Rate60Hz
120Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit
120Hz+120Hz : 120Hz Panel+120Hz Backlight
240Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit
Touch Panel: Without
Interface Type: LVDS (1 ch, 8-bit) , 20 pins Connector
Power Supply: 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ;
Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
BOE Technology Group Co., Ltd. (hereafter called BOE) EV101WXM-N80 is a 10.1 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C . It's general features are summarized by Einklcd in the following: WLED Backlight . Based on its features, einklcd recommend that this model be applied to Healthcare etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q1, 2018, Now this model is in production. We inputted this model's specification on Mar 5 2018 for the first time, and the latest update on Feb 16 2024. If you want to embed EV101WXM-N80 LCM in your future product, einklcd strongly recommend that you should contact with BOE or it's distributor to learn lateast production and specification detail. The EV101WXM-N80 production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.