NV127H4M-NX1 V3.0
Certification :
Rohs,CE,FCC
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
material :
glass
Brightness :
500ccd/m2
Resolution :
2880*864pixels
contrast ratio :
1200:1
color :
16.7M
Working life :
15k hours
connector :
40P
Touch panel :
without
Description
BOE 12.7inch Laptop LCD Module NV127H4M-NX1 V3.0 40PIN 3.3V 2880x864Pixels 237PPI 500 cd/m²
BOE Technology Group Co., Ltd. (hereafter called BOE) NV127H4M-NX1 (Product Code: BOE0A8D) is a 12.7 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 55°C . It's general features are summarized by Einklcd in the following: DCI-P3, sRGB, 120Hz, WLED Backlight, With LED Driver, Bar Display , eDP1.4, PSR, SDRRS, CABC, BIST. Based on its features, einklcd recommend that this model be applied to Laptop etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q2, 2022, Now this model is in production. We inputted this model's specification on Jun 24 2022 for the first time. If you want to embed NV127H4M-NX1 LCM in your future product, einklcd strongly recommend that you should contact with BOE or it's distributor to learn lateast production and specification detail. The NV127H4M-NX1 production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.
Brand
BOE
Model P/N
NV127H4M-NX1
Diagonal Size
12.7"
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
2880(RGB)×864 237PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
308.448(W)×92.534(H) mm
Bezel Opening
Outline Dim.
313.54(H)×101.33(V) ×4.3(D) mm
Treatment
Hard coating (3H)
Luminance
500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
1200:1 (Typ.) (TM)
View Direction
Symmetry
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode
ADS, Normally Black, Transmissive
Support Color
16.7M 100% DCI-P3
Light Source
WLED [10S6P] , 15K hours , With LED Driver
Form Style
Slim (PCBA Bent, T≤3.0mm)
Designed For
BOE 12.7 Inch Laptop LCD Module NV127H4M-NX1 V3.0 40PIN 3.3V 2880x864 Pixels 500 cd/m² TFT LCD Display Panel
Frame Rate
120Hz
Touch Panel
Without
Interface Type
eDP (4 Lanes) , eDP1.4 , HBR2 (5.4G/lane) , 40 pins Connector
Power Supply
3.3V (Typ.)
Environment
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 55 °C
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
BOE
Model Number :
NV127H4M-NX1 V3.0
Certification :
Rohs,CE,FCC
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Contact Supplier