BOE 19.5 Inch Laptop LCD Module MV195WGM-N10
19.5 Inch LCD Module with 1440*900 WXGA+ Resolution, 30 PIN Interface, 5.0V Operation, 250 cd/m² Brightness, and 87 PPI Pixel Density
Product Overview
Key Specifications
| Brand | BOE |
| Model P/N | MV195WGM-N10 |
| Diagonal Size | 19.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1440(RGB)*900, WXGA+ 87PPI |
| Active Area | 418.608(W)*262.35(H) mm |
| Outline Dimensions | 444.22(W)*286.6(H)*10.7(D) mm |
| Luminance | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 14ms (Typ.)(G to G) |
| Operating Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit) 30 pins Connector |
| Power Supply | 5.0V (Typ.) |
| Weight | 1.64Kgs (Typ.) |
Technical Features
- WLED Backlight System (16S2P configuration)
- 30,000 hours backlight lifetime
- Reverse interface technology
- Matte surface treatment with anti-glare (Haze 25%)
- Hard coating (3H hardness)
- Supports 16.7M colors with 72% NTSC color gamut
- 60Hz frame rate
- Without touch panel
- ES 8.0 compliant
Environmental Specifications
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |