HM215WU1-500
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
resolution :
800*480pixels
style :
50PIN IPS
brightness :
350CD/M2
color :
16.7M
contrast ratio :
500 :1
working life :
15K Hours
Description
BOE 21.5Inch Desktop LCD Display Panel HM215WU1-500 1920(RGB)×1080 FHD 102PPI 30P 200cd/m²
HM215WU1-500 is a 21.5" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from BOE Technology Group Co., Ltd. (hereafter called BOE), with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C . It's general features are summarized by einklcd in the following: WLED Backlight, Upside I/F, Matte , Energy Star 8.0 Compliance, Normal version: 4850, 4D30, DO Repair version: 4851, For Samsung version: 4852, 4D32. F-grade version: 4FFF.. Based on its features, einklcd recommend that this model be applied to Desktop Monitor etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q2, 2011, Now this model is in production. We inputted this model's specification on Jul 19 2012 for the first time, and the latest update on Mar 2 2023. If you want to embed the LCM in your future product, einklcd strongly recommend that you should contact with BOE or it's agent to learn lateast production and specification detail of HM215WU1-500. The production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.
Brand
BOE
Model P/N
HM215WU1-500
Diagonal Size
21.5"
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 102PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
476.64(W)×268.11(H) mm
Bezel Opening
479.8(W)×271.3(H) mm
Outline(mm)
Luminance
Viewing Angle
Good View at
Color Depth
Mass
Refresh Rate
495.6(W)×292.2(H)×10.7(D)
200 (Typ.)(cd/m²)
45/45/25/40 (Typ.)(CR≥10)
6 o'clock
16.7M 72% NTSC
1.79Kgs (Typ.)
60Hz
Treatment
Contrast Ratio
Work Mode
Response
Backlight
Used for
Touchscreen
Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
600 : 1 (Typ.) (TM)
TN, Normally White, Transmissive
1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) ms
16S4P WLED , 30K hours , No Driver
Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
BOE 21.5 Inch LCD Display Panel HM215WU1-500 1920x1080 FHD 30 Pin LVDS TFT-LCD Module for Desktop Monitor
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
BOE
Model Number :
HM215WU1-500
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Contact Supplier
video