PLJY54-500
Certification :
CE
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 SET
Price :
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union
Supply Ability :
20 set per month
Delivery Time :
20-25 days
Packaging Details :
wooden package
Product name :
Air Filter Spiral Tube Machine
Diamond mesh width :
54mm
Product capacity :
10-20pcs/min
Roll diameter :
Ф120-Ф500mm
The thickness of the steel plate rolling :
0.3-0.5mm
motor Power :
3kW
Power supply :
380v/50hz
M/C weight :
550kg
M/C Size (L × W × H) :
1700 × 1500 × 2000 mm
Keywords :
Steel Mesh Air Filter Spiral Tube Machine For Heavy Duty Truck
Description
PLJY54-500 Steel Mesh Air Filter Spiral Tube Machine For Heavy Duty Truck
Air Filter Spiral Tube Machine Features
This machine can conveniently, quickly changing the diameter of the spiral tube.
According to user needs required for cutting length.
Suitable for different thickness of the material.
Steel Mesh Air Filter Spiral Tube Machine For Heavy Duty Truck Applications
Full-Auto HDAF Wire Mesh Rolling Machine
Product Name PLJY54-500 Steel Mesh Air Filter Spiral Tube Machine For Heavy Duty Truck
Max. Mesh Width 54 mm
Production Capacity 10–20 pcs/min
Rolling Diameter Range 120–500 mm
Steel Plate Thickness 0.3–0.5 mm
Motor Power 3 kW
Working Air Pressure 0.6 MPa
Power Supply 380 V / 50 Hz
M/C Weight 600 kg
M/C Size (L × W × H) 1700 × 1500 × 2000 mm