2015 newest led flexible xxx video waterproof curtain led mesh display P16/P25/P31.25
features
1.flexibility
2.Impressive image quality
that can be viewed even in direct sunlight, with brightness of 6500 cd/m2
3.Wide viewing angle
4.Precise images
5.high IP degree
Dust and waterproof performance which meets IP65 standard
6.Eco-friendly:
GCL does not use environmentally hazardous substances in its products.
why choose us---GCL?
1. About our company
2. About our products
b. standard production workshop and workers ensure the formal products.
d. 72 hrs aging time to make sure the products working well.
3. About our services
a.We guarantee all our display, modules, spare parts for TWO years.
c.After warranty , we can also offer you the parts for replacement at our bottom price.
e.We could also solve problems for you until it recovers well by remote control.
Specification
Product tags
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
shenzhen,China mainland
Brand Name :
GCL
Certification :
CE,RoHS,ISO9001,CCC
Model Number :
GC-IOS-P25
Contact Supplier
Dongguan Phcistar Optoelectronics Technology Co.,Ltd
Active Member
12 Years
Guangdong, Shenzhen
Business Type :
Manufacturer,Exporter,Seller
Employee Number :
Certification Level :
Active Member
Contact Supplier
Submit Requirement
specifications
P16
P25
P31.25
module
Pitch
16mm
25mm
31.25mm
Module size
256*128mm
1000*250mm
1000*250mm
Pixel configuration
1R1G1B
2R2G2B
2R2G2B
Module resolution
16*8 dot
40*10dot
32*8dot
Led type
SMD3535
DIP346
DIP346
Density
3906dot/m2
1600dot/m2
Brightness
6500cd/m2
6000cd/m2
cabinet
Cabinet size
512*1024mm
1000*1000mm
1000*1000mm