100-117V/220-240V Washing Machine Spare Parts for Spin Machine HK-178T
Quick Detail
  • best quality Single Phase Electric Motor Sizes
  • low noise and smooth running
  • OEM welcome for washing machine motor
  • Winding: Enameled round copper/aluminum/copper clad aluminum wire
  • excellent performance and good starting
  • high precision washing machine motor Shaft
1.Features
2.Advantages
3) Safe and reliable, low noise, good starting, long life, etc.
4) Our products pass the CE/CCC/ ISO9001/TUV/BV/ IEI/ROHS
5) The motor can be designed and produced according to your request.
6) We will send you some samples for your further inspecting.
7) We have more detailed specifications.If you are interested in, please mail us.
3.More detail
More Specifications:
Product Name
Spin motor
Voltage
100V, 110V, 127V, 220V, 230V, 240V, 220-240V
Frequency
50Hz, 60Hz, 50/60Hz
Power
25-90W
Material
Stator lamination: Silicon steel Q195
Rotor lamination: Silicon steel Q195
Rotor end ring: primary ingot
Shaft: Steel #45 C D: Φ10 or Φ12
Cover(top/bottom): galvanized steel or aluminium
Winding: Enamelled round copper/aluminium/copper clad aluminium wire
Insulation class
Class B. Class E or Class F
Pole
2poles 4 pole or 6 pole