F1.6A-250V EDI 1.6A 250V Cartridge 5x20mm Fast Acting Glass Fuse
Product:Fast-Acting Type
Model:3GF
Product Characteristics
Materials
Body:Glass tube
Lead:Tinned copper wire
Cap:Brass with nickel plated
Element:Alloy
Operating Temperature
-55℃ to + 125℃ (consider de-rating)
Solder ability
260 ℃, ≦ 3s. (wave)
350±10 ℃, ≦ 3s. (soldering iron)
Resistance to Soldering Heat
260 ℃, 10s. (wave)
350 ℃, 5s. (soldering iron)
Storage Conditions
Can be stored for 3 years under tight seal condition at temperature
of +10℃~60℃, relative humidity ≤ 75%.
At most can be kept 30 days at temperature +10℃~60℃,
relative humidity ≤ 95% under covered conditions
I-T Characteristics
Ampere Rating
% of Ampere Rating
Opening Time
250mA~10A
150%
1Hrs Min.
210%
30min Max.
275%
10ms Min.3s Max.
400%
3ms Min.300ms Max.
1000%
20ms Max.
Electrrical Characteristics
Ampere Rating
Voltage Rating
Breaking Capacity
Safety Approvals
UR
VDE
CQC
PSE
250mA
250V
35A or 10In @250V AC
315mA
250V
400mA
250V
500mA
250V
630mA
250V
800mA
250V
1.00A
250V
1.25A
250V
1.60A
250V
2.00A
250V
2.50A
250V
3.15A
250V
4.00A
250V
5.00A
250V
6.30A
250V
8.00A
250V
10.0A
250V
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
CHINA
Brand Name :
JK
Certification :
ROHS,ISO 9001,UL,CUL.PSE
Model Number :
3GF
Contact Supplier