High power 2015 new type 10W Samsung 5630 SMD AC100-20V Led downlight with Meanwell driver
Our Product Feature.
1.Patented Honeycomb Heatsink
2.Citizen cob/Bridgelux cob/Cree cob
3.50000 hours lifespan50000
4.CRI>80+ PF>0.9
5.High quality 6063 lathe aluminum
6.Same cutout different watt for optional
7.Same watt different beam angle for optional
Parameters:
Item No.:
D1003A
Power:
10W
Beam angle:
15°/25°/38°/60°
Led light source:
Citizen cob/Bridgelux cob
Luminous Flux:
700LM
Housing:
6063 Aluminum
CCT:
3000K/4000K/5000K
CRI:
≥82
PF:
≥0.90
IP Rating:
IP40
Lifespan:
50000Hours
Warranty:
3years
Non-dimmable and Dimmable for option,0/1~10V,DALI
Patented Heatsink No.:ZL201020180034.0
Wattage
Cutout Size/mm
Height/mm
Surface Size/mm
Beam Angle
4W
¢40
45
¢50
15 °/24°/36°
4W
¢53
52
¢62
7W
¢53
70
¢62
7W
¢65
65
¢75
10W
¢75
80
¢85
15W
¢90
100
¢108
20W
¢100
¢118
30W
¢120
115
¢138
40W
¢160
110
¢180
50W
¢160
120
¢180
60W
140
40W
¢205
110
¢230
50W
¢205
¢230
60W
140
This model is available for 7W,10W,15W,20W,30W,40W,50W,60W.
The Heatsink we instented on honeycomb radiator structure
structure
13 year experience in LED COB downlight engineer design our product.
*Jingsen led adopt Citizen. Bridgelux&Cree .and other world first class Led
* Providing professional OEM and ODM services.
* About driver we adopt Xiezhen,Meanwell,Tridonic manufacturer as
cooperation.
The Test Report:Including Color Temperature ntegreting sphere,spectruem
Application View.
Our product Led cob down light suitable for High-end stores.chain stores,
luxury malls,shopping mall and other commercial establishment lighting.
Certificate
High lumen high quality Led cob down light . track light with CE,RoHS,
SAA certificate
Our Company View.
Our Company History
With many years experience in LED light , we believe we will not let you down.
Our Customer
Trade Terms.
1. Payment: T/T, Western Union.
2. Samples can be available within 6-8 working days
3. Shipping freight is quoted under your requests
Wish establish businee relationship with you.
Contact.
Tracy Lee
Skype:jinsuncall
E-mail: sales16@jinsunled.com
Tel: +86-760-88461929
Fax: +86-760-88461939
http://www.jingsenled.com
http://www.dt-lights.com
http://joe-d-t.sell.everychina.com
Send your message to this supplier
Send Now
Brand Name :
Jinsun
Certification :
SAA CE,ROHs ,UL ,TUV,SGS
Model Number :
D1003A
Luminous: :
700LM
Power: :
10W
Contact Supplier