20W CREE Brand Chip of AC100-240V Led Track Light With Meanwell Driver
Parameters
Item No.:
T8120
Power:
20W
Beam angle:
20º/30º/40º
Led light source:
Cree cob/Citizen cob
Luminous Flux:
1600LM
Housing:
6063 Aluminum
CCT:
3000K/4000K/5000K
CRI:
≥82
PF:
≥0.90
IP Rating:
IP40
Lifespan:
50000Hours
Warranty:
3years
Non-dimmable and Dimmable for option,0/1~10V,DALI
Global Patented Heatsink No.:ZL201310030769.3
Wattage
Cutout Size/mm
Dimension/mm
Beam Angle
12W
¢65
¢175*150*83
20W
¢65
25W
¢85
35W
¢85
45W
¢100
Quick Details
  • Light Source: LED
  • Item Type: Track Lights
  • LED Light Source: CREE
  • Warranty(Years): 3
  • Input Voltage(V): AC100-240V
  • Lamp Power(W): 25
  • Lamp Luminous Flux(lm): 2000
  • Lamp Luminous Efficiency(lm/w): 80
  • CRI (Ra>): 80
  • Color Temperature(CCT): 3000K/4000K/5000K
  • Working Temperature(℃): -20 - 65
  • Working Lifetime(Hour): 50000
  • Certification: CE, RoHS
  • Place of Origin: Guangdong, China (Mainland)
  • Brand Name: JINSUN
  • Model Number: T8125
  • diameter: 85mm
  • surface size: 220mm*170mm*108mm
  • beam angle: 12/24/36
20W CREE Brand Chip of AC100-240V Led Track Light With Meanwell Driver20W CREE Brand Chip of AC100-240V Led Track Light With Meanwell Driver
Products Features:
2. Precise optical design with unique process makes light more uniform and its efficiency reach 85%;
3. Particular structure heat sink which made of grade 6063 aluminum, imported COB lighting source ,
enable average lifespan of the lamp reach 50000 hours;
4. Superior Aluminum housing with oxidized or painting finished;
5.Healthy and eco-friendly lighting, No IR or UR hazardous.
The Heatsink we instented on honeycomb radiator structure
structure
*Jingsen led adopt Citizen. Bridgelux&Cree .and other world first class Led
* Providing professional OEM and ODM services.
* About driver we adopt Xiezhen,Meanwell,Tridonic manufacturer as
cooperation.
The Test Report:Including Color Temperature ntegreting sphere,spectruem
Application View.
Our product Led cob down light suitable for High-end stores.chain stores,
luxury malls,shopping mall and other commercial establishment lighting.
Certificate
High lumen high quality Led cob down light . track light with CE,RoHS,
SAA certificate
Our Company View.
Our Company History
With many years experience in LED light , we believe we will not let you down.
Our Customer
Trade Terms.
1. Payment: T/T, Western Union.
2. Samples can be available within 6-8 working days
3. Shipping freight is quoted under your requests
Wish establish businee relationship with you.
Contact.
Tracy Lee
Skype:jinsuncall
E-mail: sales16@jinsunled.com
Tel: +86-760-88461929
Fax: +86-760-88461939
http://www.jingsenled.com
http://www.dt-lights.com
http://joe-d-t.sell.everychina.com
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
Zhongshan,China
Brand Name :
JINSUN
Certification :
SAA ,CE ,Rohs
Model Number :
T8120
Power: :
20W
Beam angel: :
Contact Supplier