AX185-30-11-86*400-415V50Hz
Certification :
CE
Place of Origin :
china
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500pcs
Delivery Time :
4-6weeks
Packaging Details :
carton
Mechanical Durability: :
5 million
Terminal Type: :
Main Circuit: Bars
Package Level 1 Gross Weight: :
3.8 kg
Package Level 1 Height: :
175 mm
Description
Dimensions
Product Net Width:
111.5 mm
Product Net Depth / Length:
162.3 mm
Product Net Height:
196 mm
Product Net Weight:
3.2 kg
Technical
Number of Main Contacts NO:
3
Number of Main Contacts NC:
0
Number of Auxiliary Contacts NO:
1
Number of Auxiliary Contacts NC:
Rated Operational Voltage:
Main Circuit 1000 V
Rated Frequency (f):
Main Circuit 50 Hz
Conventional Free-air Thermal Current (Ith):
acc. to IEC 60947-4-1, Open Contactors Θ = 40 °C 250 A
Rated Operational Current AC-1 (Ie):
(690 V) 40 °C 250 A
(690 V) 55 °C 230 A
(690 V) 70 °C 180 A
Rated Operational Current AC-3 (Ie):
(415 V) 55 °C 185 A
(440 V) 55 °C 145 A
(500 V) 55 °C 145 A
(690 V) 55 °C 120 A
(380 / 400 V) 55 °C 185 A
(220 / 230 / 240 V) 55 °C 185 A
Rated Operational Power AC-3 (Pe):
(415 V) 90 kW
(440 V) 75 kW
(500 V) 90 kW
(690 V) 110 kW
(380 / 400 V) 90 kW
(220 / 230 / 240 V) 55 kW
Rated Breaking Capacity AC-3:
8 x Ie AC-3
Rated Making Capacity AC-3:
10 x Ie AC-3
Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw):
at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 10 s 1200 A
at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 15 min 280 A
at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 1 min 600 A
at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 1 s 1800 A
at 40 °C Ambient Temp, in Free Air, from a Cold State 30 s 800 A
Maximum Electrical Switching Frequency:
300 cycles per hour
Rated Insulation Voltage (Ui):
acc. to IEC 60947-4-1 and VDE 0110 (Gr. C) 690 V
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp):
8 kV
Mechanical Durability:
5 million
Maximum Mechanical Switching Frequency:
3600 cycles per hour
Coil Operating Limits:
(acc. to IEC 60947-4-1) Uc (at θ ≤ 70 °C)
Rated Control Circuit Voltage (Uc):
50 Hz 400 ... 415 V
60 Hz 415 ... 440 V