163189 CPV18-M1H-2X3-GLS-1/4
Certification :
CE
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
Carton
Valve function :
2x3/2, closed, monostable
Actuation type :
Electrical
Valve size :
18 mm
Standard nominal flow rate :
1,600 l/min
Pneumatic working port :
G1/4
Operating voltage :
24V DC
Operating pressure :
-0.9 bar ... 10 bar
Description
Germany Festo Pneumatic Components 163189 CPV18-M1H-2X3-GLS-1/4 Air Solenoid Valve
Description of Air solenoid valve CPV18-M1H-2X3-GLS-1/4 (163189)
Valve function 3/2, closed, monostable
Lap Overlap
Actuation type Electrical
Valve size 18 mm
Standard nominal flow rate 1600 l/min
Pneumatic working port G1/4
Operating voltage 24V DC
Operating pressure -0.9 bar ... 10 bar
Design Piston gate valve
Reset method Pneumatic spring
Degree of protection IP65
Certification C-Tick
Nominal width 8 mm
Type code CPV18
Exhaust air function Without flow control option
Sealing principle Soft
Mounting position Any
Manual override Detenting Non-detenting
Type of control Pilot-controlled
Pilot air supply port External Internal
Flow direction Non-reversible
Symbol 00991808
Pilot pressure 3 bar ... 8 bar
b-value 0.38
C value 6.3 l/sbar
Switching time off 24 ms
On switching time 18 ms
Duty cycle 100% in combination with holding current reduction
Electrical power consumption 1.5 W
Operating medium Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class (CRC) 2 - Moderate corrosion stress
Storage temperature -20 °C ... 40 °C
Temperature of medium -5 °C ... 50 °C
Ambient temperature -5 °C ... 50 °C
Product weight 260 g
Type of mounting With through-hole
Pilot air port 12/14 Common port
Pilot exhaust air port 82/84 Common port
Pneumatic connection 1 Common port
Pneumatic connection 11 Common port
Pneumatic connection 2
Pneumatic port 3/5 combined Common port
Pneumatic connection 4 G1/4
Note on materials RoHS-compliant
Seals material HNBR NBR
Housing material Die-cast aluminum Brass POM PPS Steel
Details of Air solenoid valve CPV18-M1H-2X3-GLS-1/4 (163189)
  • Type code
  • CPV18-M1H-2X3-GLS-1/4
  • gtin
  • presion
  • -0.9 bar ... 10 bar
163189
New product
Specification
item
value
Warranty
1 year
Type
SOLENOID VALVES
Customized support
OEM, ODM
Place of Origin
Germany
Brand Name
Festo
Model Number
163189
Power
Solenoid
Media
Gas
Port Size
1/4" Quick connect fitting
Structure
Pilot
Valve function
2x3/2, closed, monostable
Actuation type
Electrical
Valve size
18 mm
Operating voltage
24V DC
Operating pressure
-0.09 MPa ... 1 MPa
Degree of protection
IP65
Pilot pressure
3 bar ... 8 bar
Electrical power consumption
1.5 W
Storage temperature
-20 °C ... 40 °C