² Tamper-proof button configuration to prevent accidental change of SettingsDM-2002-LCD Dwyer Digital Magnehelic Gauge 4 To 20 MADM-2002-LCD Dwyer Digital Magnehelic Gauge 4 To 20 MADM-2002-LCD Dwyer Digital Magnehelic Gauge 4 To 20 MA
【 Technical indicators 】
Medium: Air and non-combustible compatible air
Material: Consulting factory
Accuracy: ±1% of full scale (at 70°F.)
Stability: ±1% FS/ year.
Temperature limit: 20 to 120°F (-6.67 to 48.9°C).
Pressure limit: 10 psig (0.69 bar).
Temperature effect: ±0.055% FS/°F (0.099% FS/°C).
Power Supply: 10 to 35 VDC (2 wire).
Output limit: 4 to 20 mA.
Zero and range adjustment: digital button adjustment
Loop resistance: DC: Max. 0 to 1250 Ω
Current consumption: DC: Maximum 38 mA
Electrical connection: screw end wiring bar
Digital display: 3.5 bit LCD, character height is 0.7 bytes
Process connection: Hose with inner diameter of 1/8 youdaoplaceholder8
Installation position: Vertical
Weight: 4.8oz (136 g)
Product tags
Send your message to this supplier
Send Now
DM-2002-LCD Dwyer Digital Magnehelic Gauge 4 To 20 MA
Ask Latest Price
Brand Name :
Dwyer
Model Number :
DM-2000
Place of Origin :
USA
MOQ :
1/pc
Price :
Payment Terms :
L/C, T/T
Contact Supplier