MSX-W20-PA-LCD
Certification :
CCC.CE
Place of Origin :
USA
MOQ :
1
Price :
usd98 piece/pieces
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1000
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
carton
Pressure name :
Pressure Transmitter
Model :
Msx-20w-pa
Accuracy :
±1% FSO.
Temperature Limits :
-4 to 158°F (-20 to 70°C).
Output Signals :
4-20 mA
Zero and Span Adjustments :
Digital push-button
Description
Msx-20w-pa Dwyer Instruments Pressure Sensors Msx Pro Pressure Transmitter
Monitors Differential Pressure, Air Velocity and Volumetric Flow
product specification
Product name Pressure Trasmitter
Service Air and non-combustible, compatible gases
Accuracy ±1% FSO
Power Requirements 10-36 VDC (2-wire), 17-36 VDC or isolated 21.6-33 VAC (3-wire)
Output Signals 4-20 mA (2-wire); 0-10 V or 0-5 V selectable (3-wire).
Electrical Entry 1/2" NPS thread
Display 4 digit LCD.
Mounting Orientation Pressure sensor measurement unaffected by orientation
20mA Digital Differential Pressure Sensors MSX-W20-PA-LCD Dwyer Pressure Transmitter
Features
  • Read LCD values easier with rotatable 180° display
  • Quick and easy wiring via the optional toolless terminal block
  • Add safety to variety of applications with UL94 V-0 and plenum ratings
  • PRODUCT APPLICATIONS
    • Filter monitoring in air handler units
    • Building pressure in pharmaceutical/semiconductor clean rooms
    • Duct static pressure in commercial buildings
    • Air velocity/flow in VAV systems
  • Pressure Limits:Ranges 0 and 1: 3.6 psi max operation, 6 psi burst; Ranges 2 and 3: 6 psi max operation, 6 psi burst.
    Loop Resistance:Current output: 0-1250 Ω max; Voltage output: min. load resistance 1 k Ω.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
DWYER
Model Number :
MSX-W20-PA-LCD
Certification :
CCC.CE
Place of Origin :
USA
MOQ :
1
Price :
usd98 piece/pieces
Contact Supplier