150-C85NBD
Certification :
CE
Place of Origin :
china
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram, D/P
Supply Ability :
500pc
Delivery Time :
in stock
Packaging Details :
carton
Enclosure Type :
Open
Frequency Rating: :
50/60
Item Status :
Active
Manufacturer: :
Rockwell Automation
Product Type :
Simple
Description
Technical Specifications
Electrical
With display No
Voltage type for actuating AC/DC
Rated operating voltage Ue 200 V
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 100 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 100 V
Overload current 28.3 A
Controller type SMC-3
DV/DT protection 1000V/µs for power circuit
Repetitive peak voltage 1400V per UL/CSA/NEMA for power circuit
Operating frequency 50/60 Hz per UL/CSA/NEMA for power circuit
Line connected motor power, max 45 kW @ 380/400/415V AC, 50 Hz, 3-phase
Delta connected motor power, max 25...100 Hp @ 460V AC, 60 Hz, 3-phase
Overvoltage category III per IEC for side mount auxiliary contacts
Rated impulse voltage 6 kV for power circuit
Dielectric withstand 2500V AC per IEC for power circuit
Line connected motor current 28.3...85 A @ 380/400/415/460V AC, 3-phase
Delta connected motor current 50...147 A @ 380/400/415/460V AC, 3-phase
Insulation voltage Rated 600V AC per UL/CSA/NEMA for power circuit
Rated operational voltage 250V AC/30V DC per UL/CSA/NEMA for Side mount auxiliary contacts
Rated control power during start with fan 200 mA @ 120V AC/100 mA @ 240V AC, 700 mA @ 24V AC/DC
Input OFF-state current <10 mA, <12 mA @ input OFF-state voltage (IN1, IN2) for control circuit
Number of contacts TB-97, -98 (OVLD/Fault): 1 for auxiliary contacts
High capacity available fault current, max 70 kA @ 600V, maximum current 300 A time delay Class J or Class L fuse for inside delta connected motors
Type of current TB-97, -98 (OVLD/Fault): AC/DC for auxiliary contacts
Conventional thermal current (Ith) TB-97, -98 (OVLD/Fault): 1 A for auxiliary contacts
Type of control circuit TB-97, -98 (OVLD/Fault): Electromagnetic relay for auxiliary contacts
Type of contacts TB-97, -98 (OVLD/Fault): Normally Open (N.O.) for auxiliary contacts
Rated operational current, max TB-97, -98 (OVLD/Fault): 0.6 A @ 120V AC and 0.3 A @ 240V AC for auxiliary contacts
Standard controller feature Soft stop
Standard available fault current, max 10 kA @ maximum standard fuse 400 A for delta device operational current rating
Integrated motor overload protection Yes
Short circuit protection device performance (SCPD) type Type 1
Selectable overload trip class Trip Class 10, 15, or 20
Selectable start times 2, 5, 10, 15, 20, 25, or 30 s
Input OFF-state voltage (IN1, IN2), max 40V AC, 17V DC/12V AC for control circuit
Selectable current limit 150%, 250%, 350%, and 450% of full load current
Input ON-state voltage, during start (IN1, IN2) 85V AC, 19.2V DC/19.2V AC minimum for control circuit
Input ON-state current (IN1, IN2) 9.8 mA @ 120V AC/19.6 mA @ 240V AC for control circuit, 7.3 mA @ 24V AC/DC for control circuit
Mechanical
Degree of protection (IP) IP2X
Weight 2.25 kg
Shock Operational: 15 G
Width 72 mm (2.83 inch)
Depth 130 mm (5.12 inch)
Height 206 mm (8.11 inch)
Cable size 2.5...95 mm2 (14...3/0 AWG) for line power terminals
Vibration Operational: 1.0 G peak, 0.15 mm (0.006 inch) displacement
Make TB-97, -98 (OVLD/Fault): 432VA for auxiliary contacts
Break TB-97, -98 (OVLD/Fault): 72VA for auxiliary contacts
Tightening torque 11.3...12.4 Nm (100...110 lb.inch) for load power terminals
Internal bypass Yes
Function Single direction
Selectable kick start - 450% FLA 0, 0.5, 1.0, or 1.5 s
Selectable initial torque 15%, 25%, 35%, and 65% of locked rotor torque
Selectable soft stop Off, 100%, 200%, or 300% of the start time setting when wired
Environmental
Steady state heat dissipation 82 W
Storage and transportation temperature -25 °C
Rated surrounding temperature range without derating -5 °C
Humidity 5...95% noncondensing
Operating temperature Open: -5 to 50 °C (23 to 122 °F)
EMC emission levels Radiated emission: Class A per IEC
EMC immunity levels Surge transient: per EN/IEC 60947-4-2 per IEC
Altitude 2000 m
Pollution degree 2
Construction
Mounting hole size 5.3 mm