Opent Type Yuchai 50KW/63KVA Diesel Generator 3 Phase 4 Pole 50Hz 1500RPM
1. Home or factory use.
2. Low fuel consumption.
3. It is easy to get spare parts.
Genset Specifications:
| Genset model | SYE63 |
| Genset rated power | 50KW/63KVA |
| Rated voltage | 400/230V (adjustable) |
| Rated current | 90 Amps |
| Frequency | 50 Hz |
| Power factor | 0.8 Lagging |
| Connecting type | 3 phase 4 wire |
| Cooling system | Closed cycle water-cooled with fan, water tank |
| Overall dimension (L×W×H) mm | 1700×720×1200 |
| Gross weight (kg) | 720 |
| Diesel Engine | |
| Brand | YUCHAI |
| Model | YC4D90Z-D21 |
| Engine type | 4 cylinders in Line, 4 stroke, direct injection |
| Aspiration | Turbocharged |
| Rotating speed | 1500 RPM |
| Engine cooling system | Water-cooled |
| Speed governing system | Electronic |
| Starting method | By 12V battery |
| Engine filter system | Dry type air filter ,fuel filter, oil filter, water filter |
| Displacement(L) | 4.214 |
| Bore×Stroke(mm) | 108×115 |
| Compression ratio | 17.5:1 |
| 100% Load fuel consumption (l/h) | ≤11.8 |
| Lube capacity(L) | 11-13 |
| Alternator | |
| Brand | ENGGA |
| Model | EG225-50N |
| Excite type | Brushless self-excited AVR regulation |
| Connecting type | 3 phase 4 pole |
| Steady frequency change | 0.50% |
| No load voltage | ≥95%-105% |
| Steady voltage | ≤±1% |
| Insulation class | Class H |
| Protection grade | IP21 |
Basic components of Generator Set:
1. Diesel engine with 3 filters.
2. AC synchronous generator.
3. Water tank & radiator assembly.
4. The cooling fan and fan guard.
5. Heavy duty steel channel base frame.
6. Genset control system.
7. Genset circuit breaker.
8. 12V DC starting motor and charging alternator.