4012-46TWG3A
Alternator :
MP-A-1100
Rated Power :
1100KW/1375KVA
Phase :
3
Engine Brand :
Perkins Brand
Engine Cylinder :
12/V
Noise :
72dB(A)
Delivery port :
indio
Output Type :
AC Three Phase 220/380V 50/60Hz
Fuel :
0#or-10# Light Diesel Oil
Packaging Details :
Plywood,PE Film Packing
Port :
shanghai
Supply Ability :
100 Set/Sets per Month
Price :
MOQ :
1 PC
Description
Product Description
4012-46TWG3A Engine Model 800kva 900kva 1000kva 1250kva 1375kva 1500kva Generator Set
Specification
Diesel generaor
value
Model
MP-P1100
Power
1375KVA/1100KW
Frequency
50HZ
Voltage
400V
Optional type
Open type/Silent
Size of open type
12192*2438*2896mm
Weight of open type
12900kg
Engine
Model
Perkins 1013-46TWG3A
Cylinder
12V Arrangement
Bore*Stroke
160mm*190mm
Displacement
45.8L
Fuel consumption
212g/kw.h
Speed governor
Electronic
Alternator
Optional brand
Stamford/Leroy Somer/Mecc Alte/Marathon
Exciter type
Single bearing,brushless,Self-excited
Power factor
0.8
Voltage adjust
≥5%
Insulation
H
Protection grade
IP23
Controller
Option brand
Deepsea/Deif/ComAp/Smartgen
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Warranty :
1year
Place of Origin :
Jiangsu, China
Brand Name :
MEAOPOWER
Model Number :
MP-P1100
Rated Voltage :
110V-480V
Rated Current :
20A to 7000A