4016TAG2A
Alternator :
MP-A-2000
Rated Power :
1600KW/2000KVA
Phase :
3
Engine Brand :
Perkins Brand
Engine Cylinder :
16/V
Noise :
72dB(A)
Delivery port :
Britain
Output Type :
AC Three Phase 220/380V 50/60Hz
Fuel :
0#or-10# Light Diesel Oil
Packaging Details :
Plywood,PE Film Packing
Port :
shanghai
Supply Ability :
100 Set/Sets per Month
Price :
MOQ :
1 PC
Description
Product Description
Diesel Generator Set 600KVA 800KVA 1000KVA 1500KVA 2000KVA with 4016TAG2A Engine Model
Specification
Diesel generaor
value
Model
MP-P2000
Power
2000KVA/1600KW
Frequency
50HZ
Voltage
400V
Optional type
Open type/Silent
Size of open type
12192*2438*2896mm
Weight of open type
17600kg
Engine
Model
Perkins 4016TAG2A
Cylinder
16V Arrangement
Bore*Stroke
160mm*190mm
Displacement
61.1L
Fuel consumption
237g/kw.h
Speed governor
Electronic
Alternator
Optional brand
Stamford/Leroy Somer/Mecc Alte/Marathon
Exciter type
Single bearing,brushless,Self-excited
Power factor
0.8
Voltage adjust
≥5%