1104D-44TG2
Alternator :
MP-A-48
Rated Power :
48KW
Phase :
3
Engine Brand :
Perkins Brand
Engine Cylinder :
4/L
Noise :
105dB(A)
Delivery port :
Shanghai China
Output Type :
AC Three Phase 220/380V 50/60Hz
Fuel :
0#or-10# Light Diesel Oil
Certification :
CE/ISO
Packaging Details :
Plywood,PE Film Packing
Port :
shanghai
Supply Ability :
100 Set/Sets per Month
Price :
MOQ :
1 PC
Description
Product Description
48KW 60KVA Diesel Generator with Perkins 1104D-44TG2 Engine and 1500/1800 rpm Speed
Specification
Diesel generaor
value
Model
MP-P48
Power
48KW/60KVA
Frequency
50HZ
Voltage
400V
Optional type
Open type/Silent
Size of open type
1830*780*1350mm
Weight of open type
800kg
Engine
Model
Perkins 1104D-44TG2
Cylinder
4L Arrangement
Bore*Stroke
105mm*127mm
Displacement
4.4L
Fuel consumption
235g/kw.h
Speed governor
Electronic
Alternator
Optional brand
Stamford/Leroy Somer/Mecc Alte/Marathon
Exciter type
Single bearing,brushless,Self-excited
Power factor
0.8
Voltage adjust
≥5%
Insulation
H
Protection grade
IP23
Controller
Option brand
Deepsea/Deif/ComAp/Smartgen
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Warranty :
1year
Place of Origin :
China
Brand Name :
MEAOPOWER
Model Number :
MP-P48
Rated Voltage :
110V-480V
Rated Current :
20A to 7000A