4TNV98T-SFNC
MOQ :
1unit
Payment Terms :
Western Union,T/T
Supply Ability :
Spot goods
Delivery Time :
30 work day
Packaging Details :
wooden box packaging
Price :
State :
Brand New
Type :
Diesel Engine
Fuel System :
Direct Injection
Air Intake :
Turbocharged
Cooling Method :
Water-Cooled
Starting Method :
Electric Start
Applications :
Small/Medium Excavators, Track Loaders, Industrial Power Equipment, Generator Sets
Shipping Method :
Air/Sea/UPS/DHL/EMS/FedEx
Description
Brand New 4TNV98T-SFNC Excavator Diesel Engine Power Assembly (57.7 KW) — Compatible With Yanmar
Number of Cylinders 4
Displacement 3.319 L
Bore × Stroke 98 mm × 110 mm
Power Output 57.7 kW
Weight 312 kg
Dimensions 91 cm × 67 cm × 102.5 cm
Features and Advantages
Stable Power Output: Four-cylinder inline design ensures smooth operation and low vibration.
Good Fuel Economy: Optimized combustion structure reduces power consumption per unit area.
Compact Structure: Reasonable dimensions facilitate equipment installation and space layout.
Easy Maintenance: Reasonable maintenance point layout makes daily maintenance simple.
Product Showcase
Frequently Asked Questions
Q1: What is your main products?
Q2: Do you test all products before shipping?
A2: Yes, we conduct 100% testing before shipping.
Q3: If I only know the excavator model, but can not offer parts No., what should I do?
A3: If possible, you can send us pictures of old products, name plate or the size for reference.
Q4: Do you test all your goods before delivery?
A4: Yes, we have 100% test before delivery.