Japan INOAC SR-U-40P-0.5T porous slow-rebound polyurethane foam
Product Description :
  • The Japan SRU-40P-0.5T Inoac foam is a kind of foam made of porous polyurethane foam material. The thickness of this foam is 0.5mm. Certain mineral fillers are added during the manufacturing process, and it has excellent sound insulation, heat preservation and shock absorption performance
Feature :
  • Excellent sound absorption and shock absorption effect
  • Thermal insulation and heat preservation property
  • Lightweight, soft, easy to process and install
  • Strong durability
  • It meets environmental protection requirements and is non-flammable
Application :
  • Electronic industry: Television, stereo, computer
  • The communication industry: Mobile phones, telephones and communication base stations
  • Aerospace: Aircraft, satellites, rockets
  • Automobile manufacturing: Car seats, car doors, engine hoods
  • Medical devices: Ultrasound machine, operating table
  • Construction industry: Partition walls, home decoration
Product Parameters :
Model
SR-U-40P
Thickness
(mm)
0.5 - 1.0 mm
Color
Black
Backing
PET
Hardness
SOFT
Density
(JIS K 6401) Kg/m³
400 kg/m³
25% CLD
(JIS K 6254)MPa
0.015
Compressionset
(JISK6401)%
0.040
Size(Thickness×Width×Length)
0.5mm 500mm 100M, Customizable
OUR SERVICES
  • Your enquiries about our products will be answered within 12 hours.
  • OEM or ODM projects are very welcome.
  • We can die cut or design products according to your requirements.
  • Provide perfect after-sales service, if you have questions, please contact us.
  • Pack according to your requirement and deliver on time.​
PRODUCT DISPLAY
PACKING OF TRANSPORT
COMPANY PROFILE
We believe that we can go further with your support!
COMMON PROBLEM
1) How to order from Pufeng?
Just send us an email or call us.
2) Do you provide free samples for testing?
Yes, we provide samples free of charge.
3) How to deliver the goods?
4) Can we trust the quality of Pufeng products?
5) What payment does Buffon accept?
For small quantities, we require 100% TT payment in advance; Other conditions, negotiable.