50Ah 3.7V L148N50A Prismatic Lithium Ion Battery Lifepo4 Ebike
Product Description
Model type
CALB L148N50A
Weight
0.9kg
Shell material
Aluminium Alloy
Internal impedance
0.60-0.80mΩ
Working voltage
2.5V-4.25V
Standard charge current
15A(0.3C)
Max.charge current
50A
Charging cut-off voltage
4.25V(end current≤2.5A)
Standard discharge current
50A(1C)
Max.cont.discharging current
100A(2C)
Max.pulse current
400A(10s)
Discharging cut-off voltage
2.5V
Cycle life
≥2000 times, 80% DOD, capacity rentation≥80%
Dimension
148.3*98*26.7mm
Applications
golf cart/forklift/truck
50Ah 3.7V L148N50A Prismatic Lithium Ion Battery Lifepo4 Ebike50Ah 3.7V L148N50A Prismatic Lithium Ion Battery Lifepo4 Ebike50Ah 3.7V L148N50A Prismatic Lithium Ion Battery Lifepo4 Ebike50Ah 3.7V L148N50A Prismatic Lithium Ion Battery Lifepo4 Ebike
FAQ
Q: How should I pay? What modes of payment do you accept?
A: T/T, Paypal, Western Union & Trading Assurance acceptable.
Q: Is sample order acceptable?
A: Yes, for most of the batteries, sample orders for testing quality is reasonable and acceptable.
Q: Is your battery quality approved?
Q: How can you prove that your cells are 100% original?
A: We can show you the original pack list and other related documents.
Q: What is your lead time if I placed an order?
Q: What is your warranty?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Coslight
Model Number :
24v 150Ah
Certification :
CE UL UN etc.
Place of Origin :
GuangDong,China
MOQ :
100 pieces
Price :
USD430/pc
Contact Supplier