The SAIE-M8B-3-F9THR is a circular connector from Weidmller's SAI product family. Designed for rational and cost-effective installation, these connectors offer high functionality and quality. This specific model is an M8 built-in plug with 3 poles, suitable for front mounting and THT/THR solder connection to PCBs. It features a nickel-plated housing and gold-plated contacts, providing a protection degree of IP67.
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | SAIE-M8B-3-F9THR |
| Number of poles | 3 |
| Mounting Type | Front mounting |
| Connection Type | M8 socket |
| Mounting onto the PCB | THT/THR solder connection |
| Rated voltage | 60 V (3-pole) |
| Rated current | 4 A |
| Temperature range | -3080 C |
| Protection degree | IP67 |
| Plugging cycles | 100 |
| Insulation strength | 100 M |
| Pollution severity | 3 |
| Housing main material | CuZn, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact surface | Au (Gold) |
| Lock nut material | Nickel-plated CuZn |
| Seal material | FPM |
| Housing surface | nickel-plated |
| Mounting thread | M10 |
| Mounting height | 9 mm |
| Connection thread | M8 |
| Tightening torque (M8) | 0.5 Nm |
| Mounting torque max. | 0.8 Nm |
| Classification (ETIM 8.0) | EC003568 |
| Classification (ECLASS 11.0) | 27-44-01-10 |