The SAIE-M12B-8S-13/14SMT is a high-performance M12 circular connector from Weidmller's SAI product family. Designed for rational and cost-effective installation, these connectors offer high currents and voltages, making them suitable for applications such as three-phase motors. They are characterized by their robust construction and adherence to global standards in functionality and quality.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Version | Built-in plugs, M12, 8 poles |
| Order No. | 2423170000 |
| GTIN (EAN) | 4050118432022 |
| Qty. | 25 pc(s) |
| Coding | A |
| Housing surface | nickel-plated |
| Mounting height | 13 mm |
| Mounting thread | M14 |
| Number of poles | 8 |
| Shield connection | Yes |
| Rated voltage | 30 V (8-pole) |
| Rated current | 2 A (8-pole) |
| Temperature range | -3080 C |
| Protection degree | IP67 |
| Connection thread | M12 |
| Tightening torque (M12) | 0.8 Nm |
| Mounting torque max. (M14) | 1.2 Nm |
| Mounting onto the PCB | SMD solder connection |
| Insulation strength | 100 M |
| Pollution severity | 3 (2 within the sealed area) |
| Plugging cycles | 100 |
| Lock nut material | Nickel-plated CuZn |
| Material of the flange-mounted housing | Nickel-plated CuZn |
| Pin series quantity | 1 |