SYM5230THB 370C-8A
Certification :
Available
Place of Origin :
Changsha, Hunan, China
MOQ :
1pc
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, T/T,,
Supply Ability :
2pcs/per month
Delivery Time :
20-30days
Packaging Details :
Standard Export Package
color :
White+yellow
Model :
SYM5230THB 370C-8A
Year :
in 2019
Weight :
23000KG
Type :
Second-hand Concrete Pump Truck
Pump :
Concrete Pump
Vertical Height Of Boom :
37m
Condition :
Used
Product name :
concrete pump truck
Chassis :
Benz
Fuel :
Diesel
Transmission :
Automatic
Machining Process :
Hydraulic
Application :
Construction Engineering
Concrete Pump Brand :
Sany
Warranty :
Provided
Description
SYM5230THB 370C-8A 2019year SANY 37Meters Truck Mounted Concrete Boom Pump
Product Description:
Features
NO Name Parameter
Vehicle parameters
1 Total length 10050mm
2 Overall width 2530mm
3 Total height 3850mm
4 All up weight 23000kg
Boom leg parameters
6 Vertical height of boom 36.5 m
7 Horizontal length of boom 31.8 m
8 Vertical depth of boom 24.8 m
9 Minimum development height 7.5 m
10 First arm length 7550mm
11 First arm corner 89 °
12 Second arm length 6025mm
13 Second arm corner 180 °
14 Third arm length 5835mm
15 Third arm corner 180 °
16 Fourth arm length 6660mm
17 Fourth arm corner 230 °
18 Fifth arm length 6355mm
19 Fifth arm corner 180 °
20 Turntable rotation Angle + 360 °
21 Front leg spread width 6110mm
22 Spread width of rear leg 8500mm
Pumping system parameters
23 Concrete theoretical displacement low pressure 120m³/h
24 Concrete theoretical displacement high pressure 70m³/h
25 Theoretical pumping pressure low 8Mpa
26 Theoretical pumping pressure High pressure 13Mpa
27 Conveying cylinder inner diameter: 230mm
28 Cylinder stroke 1600mm
29 Hydraulic system Open type
30 System oil pressure 32Mpa
31 Tank volume 320L
32 Tank volume 700L
33 Conveying pipe diameter 125mm
34 End hose length 3m
35 End hose pipe diameter 125mm