AMS1117-3.3
Place of Origin :
China
MOQ :
package qty
MPN :
AMS1117-3.3
MFR :
AMS
Category :
IC
Package :
SOT-223
Price :
contact sales for updated price
Packaging Details :
tape and reel
Delivery Time :
2 weeks
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
1000+
Description
AMS1117-3.3 AMS LDO Regulator Pos 3.3V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Quick Details
Model Number:
AMS1117-3.3
Type:
LOGIC ICS, LOGIC ICS
Place of Origin:
China
Brand Name:
AMS
D/C:
21+
Package:
SOT-223, SOP8
Voltage - Breakdown:
0.8V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface mount type
Current - Output / Channel:
4mA,4mA
Size / Dimension:
standard
Memory Size:
/
Protocol:
/
Serial Interfaces:
GPIO:
Utilized IC / Part:
sale
Standards:
standard
Style:
ordinary
Memory Type:
Writable Memory:
Resistance (Ohms):
Cross Reference:
D/C:21+:
In-stock
Warranty::
365 Days
Lead Free Status::
RoHS Compliant
Datasheet:
Available
BOM Service::
Available
PCB Assembly::
IC Programming::
Send your message to this supplier
Send Now
AMS1117-3.3 SMD Integrated Circuit , AMS LDO Regulator 3.3 V 1A 4-Pin SOT-223 T/R
Ask Latest Price
Brand Name :
Model Number :
AMS1117-3.3
MOQ :
package qty
MPN :
AMS1117-3.3
MFR :
Contact Supplier