EWR-06-11-H
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1 unit
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, T/T
Supply Ability :
100pcs/month
Delivery Time :
in stock
Packaging Details :
According to client's requirement
Power Type :
Electricity
Material :
Stainless Steel
Chamber :
Stainless Steel 304
Side Plate :
High Quality Food Grade Stainless Steel
Feature :
Core Probe Function
Warranty :
1 Year
Description
JUSTA EWR-06-11-H Electric Baking Ocen 6-Tray Combi Steamer 380V / 50Hz
Specification:
Food Pan Standard: GN1/1x6
Voltage:380V / 5oHz
Power:12.5kw
Temperature:50~250℃
Chamber Size:440x645x580mm
Each Height:70mm
Net Weight:152kg
Dimensions:910x820x900mm
Chamber plate thickness : 1.2 mm
Side panel thickness : 1.1 mm
Description:
1.Fully made of stainless steel
3.High-efficiency heating tubes, fast warming speed
4.4-common modes could be easily switched
5.The needle mode enables measuring and controlling of the food temperature
6.Up to 100 recipes could be saved, applied, and at any time, edited
7.The moisture removing function ensures better baked food
8.The auto spraying function reduces problems of scale
9.It is equipped with 2 doors double lock, protecting users from being hurt by gushing steam
10.It is equipped with auto cleaning function, enabling easy cleaning
Feature:
- Equipped with 4 pieces 536 x 330 mm
- Highly efficient heating elements
- Recipes downloadable
- Double glazed toughened glass
- Core probe function
- Programable
- Computer controlled
- Safety two-step handle
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
JUSTA
Model Number :
EWR-06-11-H
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1 unit
Price :
Negotiable
Contact Supplier