INCW-G150
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, T/T
pattern :
INCW-G150
Maximum weighing :
200g
Weighing range :
2g-200g
Maximum precision :
0.1g
Display precision :
0.1g
Maximum sorting speed :
300p/min
Description
INCW-G150 overweight elimination separator on line Check weigher 200g 0.1g
Strong Structure Check Weigher Machine Comprehensive Waterproof Design
Basic priciple:
Application scope:
Four, product Q & A:
How do products choose? Answer: the first step is to determine the series according to the size, weight range and use of the product you need. Such as weight 100g, size 80*90*30mm, overweight or heavy rejection or multiple pieces of automatic elimination. Choose model INCW-150, and the width of the belt is within 150mm 500g. The second step is to determine the type according to your accuracy and speed. If you need precision 0.5g, speed 100 pieces / minute, select standard machine. If you ask for speed of 280 pieces per minute, or the accuracy is less than 0.1g. High speed series or high precision series are needed. The third step is to determine the height, width (if any) of your existing pipeline and the space needed by our company. The fourth step is to determine the functions you need to select, such as USB storage data, real-time transmission of weight data, alarm and so on. In order to provide more accurate parameters, solutions and quotations, we suggest that you contact the person in charge of our division to help you complete the selection.
5. product? Answer: 150 series standard machine L740mm*W605mm*1450mm220 series standard machine L1150mm*W665mm*1450mm300 series standard machine L1560mm*W735mm*1450mm400 series standard machine L2000mm*W845mm*1450mm450 series standard machine L450mm*W910mm*1450mm
our company supports product size customization use case show
Parameters of INCW-450 Series check weigher
pattern INCW-G150
Maximum weighing 200g
Weighing range 2g-200g
Maximum precision 0.1g
Display precision 0.1g
Maximum sorting speed 300p/min
Belt width 150mm
product lengthmm ≤100mm
size widthmm ≤150mm
  heightmm ≥3mm
  The elimination mode air blow type air blow type, push rod type, lever type and downward type.
operation interface color LED touch screen
preset products 200
External interface USB interface (for storing data, optional), RS232 (optional), TCP/IP (optional)
equipped with metal detectors, inkjet printer, labeling machine, printer, etc.
power 220v
External gas source 0.6-1MPA
Pressure interface Φ 8mm