| Name | 0.3mm Cold rolled stainless steel sheet |
| Grade | 400 Series, 430 |
| Model number | 430, SUS430, S43000/430, 1.4016 |
| Standard | JIS, GB, ASTM, EN/DIN/SEW A240M, EN10088-2, JIS, GB3280 |
| Thickness | 0.3-3mm |
| Width range | 150-1200mm or as your request |
| Length | 1500-6000mm or as your request |
| Surface finish | BA/1D/2B/2BD/NO.1 /2D |
| Export to | Malaysia, South Korea, Qatar, Saudi Arabia, Vietnam, Thailand, Indonesia |
| Application | Hypodermic needle, Cell phone parts, Stamping parts,Photo etching, Electronics, Bathroom decoration, Elevator decoration, Hotel decoration, Kitchen equipment, Kitchen sink, etc. |
| Lead time | Abt 15-20 days (Pls confirm with the seller before placing an order) |
| Payment terms | T/T, L/C |
| Packing | Factory standard export packing (according to customer's request) |




Competitive Advantage: