Galvanized JISG4051-79 Carbon Steel Pipe With Thin Wall Aluminum Stainless Steel
Quick Detail:
Standard: GB/T699-88, JISG4051-79(94)
Steel grade: 30#, 45#, S30C, S45C
Size: Out Diameter : 20-200mm
Thickness: 0.1-20mm
Length: 3-8m
Description:
| standard | GB/T699-88, JISG4051-79(94) |
| Steel grade | 30#, 45#, S30C, S45C |
| Outside diameter | 20mm-200mm |
| Thickness | 0.1mm-20mm |
| Length | 3m-8m |
| End protection | Plastic caps |
| Outside coating | Black painting, anti-corrosion oil, galvanized or as per required by customers |
| Packing | wooden boxes, plastic bags or according to different customers’ requests |
| Inspection and test | UT, ET, HT, RT, etc. and others according to the standard, or as the requests of the customers |
| Delivery condition | Annealed, Normalized, Normalized and tempered |
Mechanical Properties:
| Standard | grade | Yield Strength (Mpa) | Tensile Strength(Mpa) | Elongation (%) |
| GB/T699-88 | 30 | ≥294 | ≥490 | 21 |
| GB/T699-88 | 45 | ≥353 | ≥589 | 16 |
| JISG4051-79(94) | S30C | ≥333 | ≥539 | 23 |
| JISG4051-79(94) | S45C | ≥490 | ≥686 | 17 |
Application:
This carbon steel seamless pipe is applied for foodstuff, medical equipment, biology, electron, chemical, petroleum, fertilizer, boiler, nuclear energy and etc.
Competitive advantage:
Jiangsu Hengyang Steel Pipe Co., Ltd is a pipe manufacturing, we have the latest machine and the
professional technicians. We aim at offering high quality but competitive price pipe for our global
customers.
Factory equipment:

Pipe & tube application:
