Electric Blade Coffee Grinder 58mm flat burrs
1.58mm Flat BURRS- Comes with Italian made Italmill 58 stianless steel flat burr , can be upgraded to SSP burrs.
2. SINGLE DOSING And zero retention -Blow out funnel with lid to completely empty to dead space .almost zero retention .
| Flat burrs | flat wheel |
| Weight | 3.2kgs |
| Size | 39*9*32cm |
| color | black/White |
| Voltage | 110V-240V |
| Gurantee | one year |
| Power | 50W |
| NAME | coffee grinder |
3. PRECISION GRINDE QUALITY -Stepless adjustment for setting from fine to coarse .
4.Espresso Accuracy - The high-sensitivity burr adjustments give the beanlgass excellent control for espresso grinds.
5. Stepless Burrs - A free-moving burr adjust gives you near-infinite grind settings for excellent espresso.