JY - 4000YH - P
Material :
SPCC+PE
thickness :
T:0.7 0.8 1.0 1.2 2.0 mm
length :
4000mm
Outer diameter :
27.8mm
Description
JY - 4000YH - P Brilliant Yellow PE Coated Pipe Coated Steel Pipes
Steel material SPCC Steel thickness 0.7, 0.8, 1.0, 1.2, 2.0mm
Coating material PE Coating thickness 1.2±0.02mm
Pipe outside diameter 27.8±0.2mm Length 4M/per bar
Color Brilliant yellow Packing detail 10 bars per bundle
The Feature of coated pipe:
1. Coating evenly:The plastic coating of coated pipe thickness is even.
2. Internal rust prevention treatment:The coated pipe's inside is treated with rust prevention.
Widely used in automobile, chemical, textile, printing and dyeing industries.
About the color and customized length, welcome to consult us.
Dia 28mm Lean Tube JY-4000YH-P PE Coated Steel Pipe Brilliant Yellow
Send your message to this supplier
Send Now
Model Number :
JY - 4000YH - P
Contact Supplier