TLV320DAC23PWR
Certification :
new & original
Place of Origin :
original factory
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability :
3800pcs
Delivery Time :
1 day
Packaging Details :
Please contact me for details
Supply voltage range, AVDD to AGND, DVDD to DGND, BVDD to DGND, HPVDD to HPGND :
−0.3 V to + 3.63 V
Analog supply return to digital supply return, AGND to DGND :
−0.3 V to + 0 .3 V
Input voltage range, all input signals: Digital :
−0.3 V to DVDD + 0.3 V
Input voltage range, all input signals: Analog :
−0.3 V to AVDD + 0.3 V
Operating free-air temperature range, TA :
−10°C to 70°C
Storage temperature range, Tstg :
−65°C to 150°C
Description
TLV320DAC23
Stereo Audio D/A Converter, 8-to 96-kHz With Integrated Headphone Amplifier
Introduction
The TLV320DAC23 is a high performance stereo DAC with highly integrated analog functionality. The DACs within the TLV320DAC23 are comprised of multibit sigma-delta technology with integrated over-sampling digital interpolation filters. Supported data transfer word lengths are 16, 20, 24, and 32 bits with sample rates from 8 kHz to 96 kHz. The DAC sigma-delta modulator features a second order multibit architecture with up to 100 dBA SNR at audio sample rates up to 96 kHz. This enables high quality digital audio playback capability while consuming less than 19 mW during playback only. The TLV320DAC23 is the ideal choice for portable digital audio player applications such as MP3 digital audio players.
Integrated analog features consist of stereo line inputs with an analog bypass path and a stereo headphone amplifier with analog volume control and mute. The headphone amplifier is capable of delivering 30 mW per channel into 32 Ω. The analog bypass path allows use of the stereo line inputs and the headphone amplifier with analog volume control while completely bypassing the DAC, thus enabling further design flexibility such as integrated FM tuners.
While the TLV320DAC23 supports the industry standard over-sample rates of 256 fs and 384 fs, unique over-sample rates of 250 fs and 272 fs are provided which optimize interface considerations in designs using TI C54x DSPs and USB data interfaces. A single 12-MHz crystal can be used to supply clocking to the DSP, USB, and DAC. The TLV320DAC23 features an internal oscillator which, when connected to a 12-MHz external crystal, will provide a system clock to the DSP and other peripherals at either 12 MHz or 6 MHz using an internal clock buffer and selectable divider. Audio sample rates of 48 kHz and CD standard rates of 44.1 kHz are directly supported from a 12-MHz master clock with 250 fs and 272 fs over-sample rates.
Features
• High-Performance Stereo DAC
− 100-dB SNR multibit sigma-delta ADC (A-weighted at 48 kHz)
− 1.42 V – 3.6 V digital supply: compatible with TI C54x DSP core voltages
− 2.7 V – 3.6 V analog supply: compatible TI C54x DSP buffer voltages
− 8-kHz – 96-kHz sampling-frequency support
• Software control via TI McBSP-compatible multiprotocol serial port
− 2-wire-compatible and SPI-compatible serial port protocols
− Glueless interface to TI McBSPs
• Audio data input/output via TI McBSP compatible programmable audio interface
− I2S-compatible interface
− Standard I2S, MSB, or LSB justified data transfers
− 16/20/24/32-bit word lengths
− Audio master/slave timing capability optimized for TI DSPs (250/272 fs)
− Industry-standard master/slave support also provided (256/384 fs)
• Stereo line inputs
• Stereo line outputs
− Analog stereo mixer for DAC and analog bypass path
• Analog volume control with mute
• Highly efficient linear headphone amplifier
− 30 mW into 32 Ω from a 3.3-V analog supply voltage
• Flexible power management under total software control
− 18-mW power consumption during playback mode
− Standby power consumption <150 µW
− Power-down power consumption <15 µW
• Industry’s smallest package: 32-Pin TI proprietary MicroStar Junior
− 25 mm2 total board area
− 28-Pin TSSOP available (62 mm2 total board area)
− 28-Pin QFN available (25 mm2 total board area)
• Ideally suitable for portable solid-state audio players and recorders
Functional Block Diagram
Stereo Audio D/A Converter , 8-To 96khz With Intergrated Headphone Amplifier Tlv320dac23pwr
Terminal Assignments
Recommended Operating Conditions
MIN NOM MAX UNIT
Analog supply voltage, AVDD, HPVDD (see Note 2) 2.7 3.3 3.6 V
Digital buffer supply voltage, BVDD (see Note 2) 2.7 3.3 3.6 V
Digital core supply voltage, DVDD (see Note 2) 1.42 1.5 3.6 V
Analog input voltage, (AVDD = 3.3 V) 1 VRMS
Stereo line output load resistance 10 kΩ
Headphone amplifier output load resistance 0
CLKOUT digital output load capacitance 20 pF
All other digital output load capacitance 10 pF
Stereo-line output load capacitance 50 pF
XTI master clock Input 18.43 MHz
DAC conversion rate 96 kHz
Operating free-air temperature, TA -10 70 °C