ANT-W63-FPC-SAH50M4
Place of Origin :
USA
MOQ :
50PCS
Price :
RFQ
Payment Terms :
T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability :
RFQ
Delivery Time :
Immediately
Packaging Details :
ESD/Vacuum/Foam/Cartons
RoHS :
PB Free
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
SMD
Factory Pack Quantity :
100
Product Type :
2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Series :
LFPCW63
Description
Embedded Wifi Module ANT-W63-FPC-SAH50M4 SMD 2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Product Description:
The Linx ANT-W63-FPC-SAH series antennas are 12 mm x 12 mm adhesive flexible printed circuit (FPC) antennas for WiFi 6/WiFi 6E applications in the 2.4 GHz, 5 GHz and 6 GHz bands. The ANT-W63-FPC-SAH antennas provide a ground plane independent dipole internal/ embedded antenna solution. The flexibility and adhesive backing makes the ANT-W63-FPC-SAH series easy to mount in RF transparent (e.g. plastic) enclosures, enabling environmental sealing and for protection from antenna damage. Connection is made to the radio via a coaxial cable terminated in an MHF1/U.FL-type plug (female socket), or MHF4 plug (female socket) connector.
Applications:
• WiFi/WLAN coverage ― WiFi 6E (802.11ax) ― WiFi 6 (802.11ax) ― WiFi 5 (802.11ac) ― WiFi 4 (802.11n) ― 802.11b/g • 2.4 GHz ISM applications ― Bluetooth® ― ZigBee® • U-NII bands 1-8 • Internet of Things (IoT) devices • Smart Home networking • Sensing and remote monitoring
Parameter Table:
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer: Linx Technologies
Product Category: Antennas
RoHS: Yes
Product Type: 2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Product: Modules
Electrical Type: Dipole
Number of Bands: 3 Band
Termination Style: Connector
Antenna Connector Type: MHF4
Brand: Linx Technologies
Cable Length: 50 mm
Ground Plane Size: 12 mm x 12 mm
Factory Pack Quantity: 100
FAQ:
  • Whats your MOQ?
No MOQ needed, and if you buy more, will enjoy better prices.
  • Can i get a free sample?
You can ask our staff for apply free samples.
  • What payment methods do you support?
We provide: Visa/MasterCard/Wire Transfer/WU/MG/PayPal etc.
  • What about the shipment methods?
We provide:DHL/UPS/TNT/Fedex/EMS/Aramex/ePacket etc.
  • How will you Guaranteed quality?
Quality Warranty Period:12 Months.
  • Are the products tested before shipment?
All products were tested before shipment, and the quality problems were negligible.
  • Do you provide BOM services?
Yes, We provide one-stop purchase service, Please send us your Bom List
Send your message to this supplier
Send Now
ANT-W63-FPC-SAH50M4 Embedded Wifi Module SMD 2.4GHz Antenna 2.4GHz 5GHz Bluetooth
Ask Latest Price
Brand Name :
Linx Technologies
Model Number :
ANT-W63-FPC-SAH50M4
Place of Origin :
USA
MOQ :
50PCS
Price :
Payment Terms :
Contact Supplier