| Product Attribute | Attribute Value |
| | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS: | Details |
| | AD4697 |
| | SMD/SMT |
| | WLCSP-36 |
| | 16 bit |
| | 8 Channel |
| | SPI |
| | 500 kS/s |
| | Differential |
| | SAR |
| | 3.15 V to 5.5 V |
| | 1.71 V to 1.89 V |
| | 93 dB |
| | - 40 C |
| | + 125 C |
| | Reel |
| | Cut Tape |
| | MouseReel |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD4696 |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 0.6 LSB |
| FPBW - Full Power Bandwidth: | 11.7 MHz |
| Gain Error: | 0.025 %FS |
| INL - Integral Nonlinearity: | 1 LSB |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Product: | Multiplexed A/D Converter |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Reference Type: | Internal |
| SFDR - Spurious Free Dynamic Range: | 121 dB |
| Shutdown: | Shutdown |
| SINAD - Signal to Noise and Distortion Ratio: | 93 dB |
| Factory Pack Quantity: | 1500 |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.15 V |
| THD - Total Harmonic Distortion: | - 119 dB |
| Type: | Easy Drive Multiplexed SAR ADC |