Advanced A4 paper cutting and packaging production line delivering outputs of 20, 25, or 35 reams per minute. Features 4 or 5 pockets with 5-roll capacity for maximum efficiency.
The CHM-A4-4/5 high-speed production line achieves outputs of 20-35 reams per minute, processing 20-30 tonnes in 8-hour shifts. As China's first manufacturer of high double rotary A4 copy production lines since 2006, CHM Machinery brings 19 years of specialized R&D expertise.
Trusted by leading paper manufacturers including Nine Dragons Paper (ND), Double A, and SUN Paper. Significant market presence includes Bangladesh 80%, China 70%, Vietnam 70%, and Ethiopia 70%.
Specifically engineered for efficient cutting of A4 copy paper, suitable for general A4 paper, A3 paper, and art paper. Features advanced cutting technology with optimized modes for rapid, precise dimensional cutting. Custom sizes available including American size and test paper size.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Production Speed | Max 280 m/min |
| Cutting Accuracy | ±0.2 mm |
| Power | 32 kW + 18 kW + 18 kW |
| Machine Type | 2 rolls loaded unwind stand * 2 sets plus 1 roll loaded unwind stand * 1 set (shaftless and hydraulic floor pickup system) |
| Paper Roll Diameter | Max. Ф1500 mm |
| Paper Rack Material | Steel |
| Clutch Device | Pneumatic brake and control |
| Clip Arm Adjustment | Manual adjust by oil pressure |
| Specification | CHM-A4-4 | CHM-A4-5 |
|---|---|---|
| Paper Width | 845-850 mm | 1055-1060 mm |
| Production Speed | Max 280 m/min | Max 280 m/min |
| Cutting Accuracy | ±0.2 mm | ±0.2 mm |
| Number of Paper Rolls | 4 Rolls | 5 Rolls |
| Pockets | 4 Pockets | 5 Pockets |
| Output | Max 30 Reams/min | Max 37 Reams/min |
| Power | 32 kW + 18 kW + 18 kW | 34 kW + 18 kW + 18 kW |
| Dimensions (L x W x H) | 17681 * 4140 * 3190 mm | 20114 * 4355 * 3190 mm |
When paper passes through the inductor, it automatically feeds back to the PLC control system to adjust brake load, increasing or reducing tension to automatically control paper tension.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CHM-A4B |
| Paper Width | Gross width: 310 mm; Net width: 297 mm |
| Ream Packing Height | Max: 55 mm; Min: 45 mm |
| Packing Roll Diameter | Max: 1000 mm; Min: 200 mm |
| Packing Roll Width | 560 mm |
| Packing Sheets Weight | 70-100 g/m² |
| Design Speed | Max: 50 reams/min |
| Operation Speed | Max: 35 reams/min |
| Power | 18 kW |
All machines are controlled by PLC with comprehensive functions including speed control, paper count, ream output tracking, fault alarm with automatic stop, and fault code display on panel screen.
CHM Machinery specializes in manufacturing paper sheeter machines and A4 production lines with two series. Established in 2004, we developed China's first paper roll to sheet cutting machine and A4 production line.
With three factories in Guangdong, Shandong, and Jiangsu covering nearly 140,000 square meters, we've become the world's second largest sheeting machine manufacturer with independent production capacity. Our professional after-sales team and R&D department support annual sales of over 200 units to more than 100 countries worldwide.
We have numerous successful installation cases worldwide and can verify if your country already uses our equipment. Share your detailed requirements including paper type, gram weight, width, and capacity for a customized solution.
Website: https://www.chmmachinery.com
Email: chm017@szchm.com
WhatsApp/WeChat: 86-13215242947 (Ms. Ada)
We have strong R&D capabilities and high-speed cutting technology. Our machines operate 24 hours daily with maximum production capacity of 1600 tons, holding 70% market share.
Many paper mills use our equipment including ND Paper (Pakistan), Double A, and Sun Paper. We can provide machine videos from your country.
CHM Machinery developed China's first paper sheeter machine and A4 copy paper production line. With over 21 years of experience since 2004, we have long-term customers and engineers with 15+ years experience.
We conduct pre-production samples before mass production and final inspection before shipment.
All parts are guaranteed for one year with lifetime maintenance. Outside warranty, we provide spare parts and services at preferential prices.