
HXEP400 Book Edge Digital Printing Machine uses 4-8 sets of micro piezoelectric nozzle inkjet digital printing way to process the file, which can print any graphic patterns with 4 colors or 8 colors ink, on the edge of the hardcover book, notebook, sticky notes blocks, etc. Equipped with 2 working stations, when one station is printing, the operator can feed or discharge the books on the second station, when the first station finished printing, the print head will move to the second station to continue printing, so the operator can handle with the first station at the same time, non-stop ink jetting will avoid nozzle clogging.
MBO Stahl Paper Folder Paper Folding Machine CP GUK trifold for sale operator second hand used new manufacturer made in china shoie horizon Heidelberg Komori buckle leaflet brochure bookbinding post press auto folder combi combination HXCP Aster sewing machine thread sewng machine muller martini program control book block Smyth Sewn Binding HXCP bible notebook hardcover book case maker case making machine case maker hardcover case rigid box gift box board cardboard case lining hot melt gluing cold glue white glue BDM UNIVERSAL HÖRAUF Kolbus photobook
| Model | HXEP400 |
| Speed | 600×600cm 2400dpi for 2 min(400 books/hour) |
| Dimension | 2680*1300*1830mm(L*W*H) |
| Type | inkejet printing machine |
| Voltage | 110-220V |
| Printing Color | 4 color Printing, CMYK |
| Printing Size | 600×600mm(Dual Stations) |
| RIP Software | Ultraprint/Photoprint/PrintFactory/MainTop |
| Power | 650W |
| Printing Thickness | 0-60mm |
| Print Head | Epson i3200×2, Micro-Piezoelectric, 2Sets, 720-2400dpi |
| Operation Environment | Temperature 10-35℃; Humidity 30%-80% |











HXCP bookbinding hardcover book post-press perfect binding HXCP board book cardboard book paper folding machine paper folder book block exercise book notebook paper folder folding machine notebook making machine print bookbinding