CJX2-F500
Electricity Type :
AC
Phase :
3
Main Circuit Rating Voltage :
220V,380V
Product Name :
AC Magnetic Contactor 500A
Type :
Contactor CJX2
Rated Current :
500A
Rated voltage :
24-660V
Coil Voltage :
24-380V
Coil Frequency :
50Hz
OEM :
Yes
Color :
White
Sample time :
2days
Moq :
1pc
Packaging Details :
standard export carton packing . or according customer's request
Port :
Ningbo
Supply Ability :
8000 Piece/Pieces per Month
Price :
Description
Good Price High Quality Contactor CJX2F-500 Series AC Magnetic Contactor 500A
Product Description
LC1-F/ CJX2-F series AC contactor is mainly appliesto the cricuit of AC 50HZ or 60HZ, rated insulation voltage 1000V, in AC-3 use category when rated voltage of 380V rated current to 800A circuit, for long-distance making and breaking circuit purposes, and with the appropriate electromagnetic thermal overload relays to protect the possible overload of the circuit operation, contactor suitable for frequent starting and controlling AC motor.It conforms to IEC60947-4-1.
Normal Running And Installtion Conditions:
1. Ambient air temperature: -5℃+40℃. the average value should not exceed +35℃ within 24 hours
2. Elevation: at most 2000m.
3. Atmospheric conditions: When the temperature at 40℃,the relative humidity of atomsphere should be
4. Class of pollution:Class 3
5. Installation category: Ⅲ
7. Impact shock: Product should be installed and used in the place where often shakes and impacts.
Main Technical Parameter:
Good Price High Quality Contactor CJX2-F500 Series AC Magnetic Contactor  500AGood Price High Quality Contactor CJX2-F500 Series AC Magnetic Contactor  500AGood Price High Quality Contactor CJX2-F500 Series AC Magnetic Contactor  500AGood Price High Quality Contactor CJX2-F500 Series AC Magnetic Contactor  500AGood Price High Quality Contactor CJX2-F500 Series AC Magnetic Contactor  500A
Company Information
Yueqing Kampa Electric Co.,Ltd. is Established in 1990.Has variety of goods ,such as
Circuit Breaker,Relay,Contactor,Distribution Box,Junction Box and so on.
We are manufacturer and have ten years experience in Electrical industry.
Our Exhibitions
Our Exhibitions
Certifications
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
Zhejiang, China
Brand Name :
Kampa
Model Number :
CJX2-F500
Electricity Type :
AC
Phase :
3
Main Circuit Rating Voltage :
220V,380V
Contact Supplier