LC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36V
NEW NLC1-D Series AC Contacor
NLC1-D series AC contactor(simplified as contactor in the folloeing is available for using in the circuits up to the rared volatge 660V AC 50HZ or 60HZ,rated current 95A,for making and breaking and frequent device ect,It is combined into the delay contactor ,mechanical interlocking device ect,it is combined into the delay contactor,mechanical interlocking contactor,star-triangle starter,with the thermal relay,it is combined into the electromagnetic starter,
Coil voltageNLC1-09
NLC1-12
NLC1-18NLC1-25NLC1-32NLC1-40NLC1-50NLC1-65NLC1-80NLC1-95
Conventional insulation660660600660660660660660660660
Conventional thermal current202532 50607580110125
Rated operational output9121625324050636095
Overload power(kw)2.2345.5 111518.52225
16.5
Note
Insulation
The installation of the relay can use two screws and also use the 35mm installation rail
The installation of the relays can use thress screws and also use the 75mm or 35mm installation rail
Noted:3P three qairs of main conactor.NO one pair of No auxiliary contacts.
NC:one pair of NC auxilliary contacts.
LC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36VLC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36VLC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36VLC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36VLC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36VLC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36V
More Products Choose
LC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36VLC1D12/18/25/32/40/50/60/80/95M7 AC Contactor 12A Telemecanique Magnetic Electrical 24V 36V
Packaging & Shipping
Company Information
Yueqing Kampa Electric Co.,Ltd. is Established in 1990.Has variety of goods ,such
as Relay,Circuit breaker,Switches,Thermocouple,Thermostat,Temperature controller,
Switch power supply,AVS,Heat sink,Heater,Distribution box,Junction box and so on.
We are manufacturer and have ten years experience in Electrical industry.
A.Punctual delivery time:
Production report before your order packed.
Shipping notice and photos sent to you as soon as your order is shipped.
B.After sales service:
We Pay high Attention To Your Feed back after receive the goods.
We Provide 12 months warranty after goods arrive.
We Promise All Parts Available in lifetime use.
We Positively Revert Your Complain Within 48hours.
C.Professional Sales:
We value every Inquiry Sent To Us, Ensure Quick Competitive Offer.
We Cooperate With Customer To Bid Tenders. Provide all Necessary Documents.
We Are A Sales Team, With AllTechnical Support From Engineer Team.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
China
Brand Name :
Kampa
Model Number :
LC1-D12
Electricity Type :
AC
Number of Pole :
3
Phase :
3
Contact Supplier