A36 Material ASTM F2589 Standard PVC Coated High Security Metal Fencing
Security Metal Fencing Description:
| Name | Security Metal Fencing |
| Process | Welding |
| Material | A36 Steel |
| Post Type | Inground Post & Flanged Post |
| Usage | Garden Fence, Farm Fence, Home Decration |
| Center Space | 100mm / 114mm |
| Rail | 40 mm x 40mm x 1.6mmT |
| Post | 60mm x 60mm x 2.0T |
| Size | 2.4mL x 2mH |
| Certification | CE/ ISI 9001/ SGS Certificate |
Specifications | |
Available Colors: | Black, White, and Bronze |
Picket Spacing: | 3-13/16" |
Panel width: | 72-1/2" post centers |
Raking (out of sq. for slopes): | 28" per panel |
Available heights: | 57" |
Picket size/wall: | 5/8" sq. x .050" wall |
Rail Size/wall: | 1" x .055" top/1" x .082" sides |
Weight supported: | 350+ lbs. |
Fasteners: | Stainless steel screws |
Paint: | Powder-coat - lifetime warranty |
Security Metal Fencing feature:
Security Metal Fencing Application:
Commercial, Industrial, Government and Domestic. Approved fencing for school perimeters





