Commercial Kitchen Wall Covering Perforated Metal Mesh Long Service Life
Product Description
| Main Parameter | |
| Name | Perforated Mesh / Perforated Sheet / Punching Mesh / Decorative Mesh |
| Material | Aluminum Sheet,Steel Sheet,Galvanized Sheet |
| Surface Finish | (1)For aluminum material Mill finish Anodized finish(silver only) Powder coated (any color) PVDF (any color,smoother surface and longer life span) |
| (2)For iron steel material Galvanized : Electric galvanized,Hot-dip galvanized Powder coated | |
| Sheet size(m) | 1x1m, 1x2m, 1.2x2.4m, 1.22x2.44m,etc |
| Thickness(mm) | 2.0mm~10mm,standard:2.mm,2.5mm,3.0mm. |
| Hole shape | Sound ,square,diamond,hexagonal,star,flower,etc |
| Perforation way | Straight perforation,staggered perforation |
Different Hole Shape

| Packaging | |
| specifications | 1*2mm 304 stainless steel tensile metal mesh |
| material | Mild steel, aluminum, stainless steel |
| Other features | Style: Can be customized according to your requirements for a variety of specifications of products Packing: Wooden cases and pallets The thickness of the plate: 0.3-5 mm Hole pattern: Round, square, hexagonal, open seam, etc Hole diameter: 0.6-20 mm Material: Mild steel, aluminum, stainless steel Color: White, silver, black, green, purple, yellow Surface: Galvanized, polished, PVC coating Application: Decoration, furniture Technology: Porous metal mesh |

