This robust 13000LB electric winch is engineered for heavy-duty applications, providing reliable pulling power when you need it most. Featuring a powerful 6.2hp motor and a durable synthetic rope, it's designed for performance and longevity.
Target Industries and Applications: Off-road vehicles, recovery trucks, industrial applications, and agricultural machinery.
| Specification | Value |
|---|---|
| Rated Line Pull | 13000LB (5897kg) single-line |
| Motor | 6.2hp/4.6kw 12V, Series Wound motor |
| Gear Train | 3-stage planetary |
| Gear Reduction Ratio | 265:1 |
| Clutch | Turning 180° |
| Synthetic Rope | (φ9.5mm×27m) |
| Drum Size | φ2.51”×8.82”(φ64mm×224mm) |
| Overall Dimensions | (L×W×H)21.0”×6.3”×8.9”(534×163×225mm) |
| Gross Weight | 61.7lbs(28kg) |
| Duty Cycle | Intermittently |
| Fairlead | Aluminium fairlead |
| Package | 1pc/box, 600x245x370mm |
| Mounting Bolt Pattern | 10”×4.5”(254×114.3mm) |
| Remote Control | Included |